Spoločnosť Shell Slovakia, s. r. o. otvára na Slovensku svoje prvé čerpacie stanice s LNG. Po dôležitom dopravnom koridore na diaľnici D2 pribudne ďalšia na diaľnici D1.
Spoločnosť Shell Slovakia, s. r. o. dnes predstavila svoje prvé LNG stanice na Slovensku. Prvou je stanica Lozorno, ktorá sa nachádza v areáli P3 Parku Bratislava D2, obojstranne prístupného z diaľnice D2. Dôležitá dopravná tepna spájajúca Prahu, Bratislavu a Budapešť tak ponúkne tankovanie pre nákladné vozidlá s pohonom na skvapalnený zemný plyn.
LNG stanice na dvoch kľučových miestach
Druhou lokalitou s LNG stanicu je Senec. Stanica sa nachádza v logistickom areáli spoločnosti Scania, na kilometri 27 diaľnice D1. Obe čerpacie stanice sú technologicky pripravené na tankovanie LNG aj na potenciálnej alternatívy, ktorou je bioLNG. Shell investíciami do LNG infraštruktúry napĺňa svoje plány rozvíjať nízkoemisné riešenia v doprave.
Skvapalnený zemný plyn (LNG) síce niektorí označujú za menej ekologický variant alternatívneho paliva, pretože klasické LNG je stále fosiílne palivo. Realita však ukazuje, že v súčasnosti predstavuje LNG účinné a dostupné riešenie pre dekarbonizáciu nákladnej dopravy v Európe. V porovnaní s dieselom D7 má skvapalnený zemný plyn z celého životného cyklu paliva emisie CO2 nižšie o 18 %, v závislosti od typu motora. Navyše, motory na LNG dokážu spaľovať aj bioLNG, číms a úspora emisií ešte zvyšuje.
O transformáciu a znižovanie emisií sa snaží aj samotná spoloćnosť Shell. „Ambíciou spoločnosti Shell je znížiť emisie z ropných produktov o 15 až 20 % v roku 2030 oproti roku 2021. LNG a bioLNG sú dôležitou súčasťou tohto cieľa,“ povedala pri predstavení stanice Lozorno generálna riaditeľka spoločnosti Shell Slovakia, Jarmila Gurská.
LNG je obľúbené aj u slovenských dopravcov
S prevádzkou LNG flotily majú skúsenosti aj slovenskí dopravcovia. Jednou zo spoločností, ktorá testovala obe stanice Shell, je logistická spoločnosť Labant z Púchova. Aktuálne využívajú v medzinárodnej aj vnútroštátnej doprave 18 LNG ťahačov. „Rozvoj LNG na hlavných dopravných koridoroch je jednoznačne dobrou správou pre slovenských dopravcov. Z našich skúseností vidíme, že kvalita LNG staníc v Európe je rôzna a práve Shell je pre nás garanciou stabilnej služby a dostupnosti paliva,“ hovoria konatelia spoločnosti Jozef Labant a Martin Chovanec.
Shell aktuálne prevádzkuje v Európe sieť takmer 70 LNG staníc. Dopravcovia navyše môžu vďaka karte Shell LNG Card využívať jednu z najväčších sietí staníc s LNG alebo bioLNG v Európe, ktorá zahŕňa už viac ako 150 lokalít. Viac ako 30 LNG staníc Shell sa nachádza v Nemecku, dopravcom sú k dispozícii LNG stanice Shell v Rakúsku, Českej republike a teraz aj na Slovensku.
LNG stanice sú technologicky pripravené na využívanie skvapalneného zemného plynu (LNG), ale aj bio verzie paliva, ktorá vzniká z obnoviteľných zdrojov (bioLNG). V tomto roku otvorila spoločnosť Shell v Nemecku jeden z najväčších európskych závodov na skvapalňovanie bioLNG s ročnou kapacitou 100 000 ton bioLNG.
Plynová mobilita sa ďalej rozvíja
Nové LNG stanice Shell na slovensku nadväzujú na podpis Memoranda o podpore plynovej mobility, ktoré inicioval Slovenský plynárenský a naftový zväz. Shell Slovakia pristúpila k memorandu v septembri 2023, pretože chcela podporovať iniciatívy v dekarbonizácii dopravy.
„Som veľmi rád, že konkrétnymi krokmi nadväzujeme na odkaz Memoranda o podpore plynovej mobility. Rozvojom siete LNG staníc to však nekončí. Našou víziou je budovať stanice Shell tak, aby predstavovali energetický hub a poskytli kvalitné zázemie rovnako pre konvenčné aj nové palivá. Sme otvorení rozširovaniu všetkých možností, ktoré sú zaujímavé pre našich zákazníkov, zlepšujú ich postavenie na trhu a robia ich cesty udržateľnejšími,“ hovorí Daniel Vagaský, riaditeľ divízie pre nákladnú cestnú dopravu Shell v Českej republike a na Slovensku.
Každý segment dopravy má svoje špecifiká. Kým LNG a bioLNG umožňujú dekarbonizáciu nákladnej dopravy, súčasne vznikajú aj iešenia pre osobné vozidlá. Ucelený program Shell pod názvom Smer nulové emisie integruje riešenia a postupy, ktoré umožňujú flotilovým manažérom alebo majiteľom firiem riadiť a znižovať uhlíkovú stopu.
Konkrétnym riešením, ktoré je integrované do programu Smer nulové emisie, je napríkla hybridná karta Shell určená firmám, ktoré postupne zaraďujú do svojho vozového parku elektromobily. Hybridná karta umožňuje v jednom systéme sledovať tankovanie klasických palív aj nabíjanie elektrovozidiel.
Karta Shell je akceptovaná celkovo na vyše 22 000 čerpacích staniciach v celej Európe. Majitelia hybridnej karty Shell majú prístup k 750 000 nabíjacích bodov v Európe vrátane 55 000 nabíjacích bodov v sieti Shell Recharge, ktorá sa rozvíja aj na Slovensku.