Čoskoro aj na Slovensko dorazí služba európskeho mýta. Jej princíp je veľmi jednoduchý – dopravcom uľahčuje podnikanie tým, že dokážu viacero európskych krajín riešiť jednou krabičkou. Európska služba elektronického výberu mýta, ktorú mnohí poznajú aj pod skratkou EETS, zjednodušuje prechody hranicami aj system platieb. Čo sa oplatí vedieť, any ste na jej príchod na Slovensko boli 100 %-ne pripravení?
S EETS dopravcom stačí uzavrieť zmluvu s jedným poskytovateľom mýta, s jednou palubnou jednotkou a na jednu faktúru môžu bez čakania na hraniciach jazdiť po platených úsekoch ciest vo všetkých zapojených krajinách. Čoskoro to bude možné aj na Slovensku, kde momentálne prebieha testovacia fáza a spustenie je naplánované na začiatok roka 2024. Testovania sa zúčastňujú štyria poskytovatelia.
Pre dopravcov je výhodné, aby sa na príchod EETS začali pripravovať už teraz, pretože poe jeho spustení budú môcť hneď od začiatku využívať všetky jeho výhody. Eurowag, ako jeden z účastníkov testovania, zhrnul najdôležitejšie informácie, ktoré môžu dopravcom pomôcť.
Prečo je EETS pre slovenských dopravcov výhodný?
Ak dnes smeruje slovenský kamionista napríklad zo Žiliny do Mníchova, potrebuje tri palubné jednotky – slovenskú, rakúsku a nemeckú. S EETS mu bude stačiť jedna. Podľa odborníka Eurowagu Milana Moravského ale nejde iba o to, že vodič ušetrí miesto na čelnom skle a nepotrebuje pri prvom prechode hranicami obstarávať novú palubnú jednotku.
Najväčšou výhodou EETS je podľa neho to, že si dopravca nemusí strážiť transakcie a fakturáciu pre každý štát zvlášť. Má jednu zmluvu, jednu palubnú jednotku a jednu faktúru. Dokonca ani prípadné reklamácie nemusí riešiť v jednotlivých štátoch a všetko vybaví priamo so svojim poskytovateľom.
Kde sa dá do EETS zaregistrovať?
Európske mýto pre dopravcov nie je povinné. Dopravcovia môžu naďalej používať aj systém miestnych platieb za mýto. Takto ale prichádzajú o spomínané výhody. Niektorí poskytovatelia, vrátane Eurowagu, ponúkajú moňosť predregistrácie, aby zákazník vybavil všetko vopred a výhody nového systému mohol využívať už od prvého dňa po jeho spustení. V prípade Eurowagu existujúci zákazníci vybavia všetko potrebné cez klientsky portál alebo telefonicky, noví záujemcovia môžu vyplniť kontaktný formulár na webe www.eurowag.sk. Ďalším dôvodom na predregistráciu je, že tesne pred samotným spustením systému sa očakáva zvýšený záujem dopravcov.
Ako možno získať palubnú jednotku?
Na európske mýto treba používať kompatibilnú palubnú jednotku. Na Slovensku sa pre ňu zaužívala skratka OBE (On-board equipment), kým pre lokálnu sa používa OBU (On-board unit). Palubnú jednotku dodá poskytovateľ EETS, na umiestnenie do vozidla stačí priložený kábel zapojiť do voľnej 12V zásuvky, prípadne rozdvojky. OBE po objednaní doručí zákazníkovi kuriér, takže nemusí nikam chodiť. Súčasťou dodávky je aj manuál a k dispozícii je telefonická podpora.
Koľko EETS stojí?
Cena za palubnú jednotku sa u jednotlivých poskytovateľov líši. V prípade Eurowagu je to 3,95 eura za mesiac. Následné platby sa odvíjajú od cien mýtneho v jednotlivých krajinách a závisia od počtu prejazdených kilometrov či kategórie vozidla. Tieto ceny sú u všetkých poskytovateľov rovnaké.