Skupina Siad zrealizovala v spolupráci s firmou Enviral, ktorá je súčasťou skupiny Envien Group, a so Slovenskými Liehovarmi a Likérkami, investíciu do nového zariadenia na zachytávanie a skvapalňovanie biogénneho oxidu uhličitého v Leopoldove.
Toto nové zariadenie, ktoré bolo navrhnuté a postavené v Leopoldove, prispeje k zníženiu emisií CO2 pochádzajúcich z fosílnych palív. Jeho realizáciu zabezpečili spoločnosti SIAD Slovakia a Tecno Project Industriale, ktoré sú súčasťou skupiny SIAD.
Investícia za 11 miliónov
Spoločnosť SIAD Slovakia, ktora vznikla v roku 1998, je dodávateľom technických, medicinálnych a špeciálnych plynov a bude distribuovať oxid uhličitý nielen na slovenskom trhu, ale aj v susedných krajinách. Technológiu na zachytávanie a skvapalňovanie oxidu uhličitého vyvinula spoločnosť Tecno Project Industriale, ktorá sa špecializuje na tieto procesy. Celková investícia spoločnosti SIAD do tohto zariadenia dosiahla približne 11 miliónov eur a zariadenie by malo vytvoriť nové priame aj nepriame pracovné miesta pre približne 10 ľudí.
Spoločný rozvoj Siad a Envien
Skupiny SIAD a Envien sa rozhodli pre spoločný rozvoj tohto projektu, vďaka ktorému môžu využívať svoje silné stránky. Skupina SIAD má skúsenosti s inštaláciou viac ako 300 zariadení na zachytávanie a skvapalňovanie CO2 po celom svete, zatiaľ čo závod Enviral v Leopoldove poskytuje ideálne podmienky pre technológiu zachytávania a využívania oxidu uhličitého, vďaka svojej kapacite a čistote surového biogénneho CO2 z fermentačných procesov a existujúcej priemyselnej infraštruktúre.
Využitie oxidu uhličitého je veľmi rozmanité, nachádza uplatnenie v prípade pridávania do sýtených nápojov, konzervovania potravín, intenzifikácie pestovania rastlín v skleníkoch a vertikálnych farmách, úprave vody, chladení, čistení a v chladiarenskej doprave.
Technológia zachytávania CO2
Technológia spoločnosti Tecno Project Industriale efektívne zachytáva biogénny CO2 z odpadových plynov fermentácie pri výrobe etanolu. Počas výrobného procesu sa škrob z kukurice mení na etylalkohol, pričom vedľajším produktom je CO2. Tento plyn sa následne odvádza potrubím do zariadenia SIAD, kde prechádza konečným čistením a skvapalnením. Potravinársky CO2 sa ukladá do kryogénnych nádrží, odkiaľ sa distribuuje k zákazníkom.
Výrobná kapacita tohto zariadenia dosahuje 40 000 ton biogénneho CO2 ročne s možnosťou rozšírenia na 80 000 ton, čím by sa stalo jediným a najväčším takýmto zariadením na Slovensku. Súčasná produkcia predstavuje približne tretinu celkového množstva CO2, ktoré spoločnosť Enviral vyprodukuje pri výrobe bioetanolu. Vďaka využitiu biogénneho CO2 sa zníži emisná stopa vyrábaného bioetanolu.