Globálny líder v oblasti podnikových IT, spoločnosť SAP na svojej výročnej konferencii SAP Sapphire 2023 predstavila svoj prístup v oblasti umelej inteligencie (AI). Je zabudovaná do firemných softvérových nástrojov naprieč portfóliom jej produktov a stojí na filozofii zodpovednosti. SAP Business AI má priniesť celý rad vylepšení, umožniť podnikom personalizované zapojenie zákazníkov, zlepšiť produktivitu v oblasti procurementu a firmám uľahčiť manažovanie talentu ich zamestnancov.
Umelá inteligencia ako súčasť ERP riešenia SAP S/4HANA Cloud napríklad pomáha predvídať riziko oneskorených platieb pri konkrétnych faktúrach. AI dokáže extrahovať informácie z faktúr či automatizovať a zrýchliť prácu s objednávkami. V rámci riešenia SAP Extended Warehouse Management navrhne optimalizáciu skladu vzhľadom na charakteristiky produktu či dopytu. Aplikácia SAP Intelligent Product Recommendation pomocou AI dokáže na základe dát ako sú obchodné príležitosti, cenové ponuky alebo objednávky odporučiť konkrétny produkt a jeho konfiguráciu, ktorá najlepšie vyhovuje potrebám zákazníkov.
Bude AI riešiť nábor nových zamestnancov?
Na nových možnostiach využitia umelej inteligencie spolupracuje SAP aj s iným technologickým gigantom, spoločnosťou Microsoft. Na Sapphire 2023 obe spoločnosti oznámili ďalší krok v dlhodobom partnerstve – spoluprácu na integrácii riešenia SAP SuccessFactors s Azure OpenAI. Výsledkom by mal byť výkonný jazykový model pre analýzy a vytváranie prirodzeného jazyka. Okrem iného firmám uľahčí tvorbu pracovných ponúk či pomôže navrhnúť personalizované otázky pre prijímacie pohovory na základe životopisu, náplne práce a charakteru podobných pozícií vo firme.
Uhlíková stopa pod kontrolou
Ďalšie inovácie ohlásil SAP v oblasti nástrojov na vykazovanie uhlíkovej stopy firiem. Nové regulácie totiž vytvárajú tlak, aby emisné systémy boli rovnako auditovateľné, transparentné a spoľahlivé ako finančné účtovné systémy. Nová zelená účtovná kniha preto posúva spoločnosti z oblasti odhadov CO2 k reálnym dátam.
Aktualizované riešenie SAP Sustainability Footprint Management je nástrojom na presné vykazovanie a manažment uhlíkovej stopy podniku, jeho dodávateľských reťazcov a produktov. SAP predstavil aj aplikáciu SAP Sustainability Data Exchange, ktorá bude slúžiť na výmenu štandardizovaných údajov o udržateľnosti medzi firmami a dodávateľmi. Výsledkom by mal byť rýchlejší postup dekarbonizácie. Po novom sa tieto nástroje stanú súčasťou RISE with SAP a GROW with SAP.
Zoznam noviniek, ktoré sa na podujatí prezentovali, však stále nie je konečný. Uvedených bolo aj viacero ďalších noviniek naprieč portfóliom. Veľmi úspešná SAP Business Network, ktorá ročne sprostredkuje obchody za 4,5 bilióna amerických dolárov, sa rozšíri o SAP Business Network for Industry. Ďalšia z úspešných platforiem – SAP Business Technology Platform, dramaticky zrýchli optimalizáciu podnikových procesov a umožní automatizáciu podniku vo veľkom rozsahu.
Novinky v rámci SAP Signavio prinesú ešte rýchlejší prehľad o kritických procesoch vo firme. Ponuka SAP low-code v rámci balíka SAP Build umožní zamestnancom nastavovať a automatizovať systémy aj bez predchádzajúcich skúseností so softvérovým developmentom. S tým súvisí aj záväzok SAP zvýšiť kvalifikáciu 2 miliónov ľudí na svete s cieľom rozšíriť rady technologických vývojárov a uspokojiť tak čoraz vyšší dopyt po ich službách.
O prepojení dát z rôznych zdrojov je ďalšie z ohlásených partnerstiev, tentokrát s Google Cloud. Ide predovšetkým o integráciu SAP Datasphere, analytických nástrojov a AI riešení s cloudovými systémami Googlu. Zákazníci používajúci riešenia od oboch IT firiem získajú jednotný prehľad nad svojimi dátami.