4.7 C
Bratislava
streda, 20 novembra, 2024
46 300 1 430 18 600

Pomôže nový zákon o strategických investíciách?

Schválený zákon o strategických investíciách má priniesť výrazné zjednodušenie a zrýchlenie výstavby dôležitých projektov na Slovensku.

Tento zákon, podporovaný Ministerstvom dopravy SR, má za cieľ optimalizovať procesy pri realizácii strategických investícií, či už ide o projekty štátu alebo samospráv.

Ciele a zmeny

Minister dopravy Jozef Ráž nový zákon obhajuje tým, že má zefektívniť postupy v oblasti majetkovoprávneho vysporiadania pozemkov, skrátiť lehoty povoľovania investičných projektov a urýchliť procesy od stavebného konania až po kolaudáciu. „Príprava a výstavba dopravnej infraštruktúry na Slovensku trvá príliš dlho, pričom niektoré projekty od začiatku plánovania až po dokončenie trvajú aj 14 rokov,“ hovorí Ráž.

Jednou z významných zmien je zníženie finančného limitu pre kvalifikáciu projektov ako strategických investícií zo 100 miliónov eur na 50 miliónov eur. Zároveň sa podiel verejného vlastníka na týchto investíciách znižuje zo 100 % na 50 %.

Výhrady a kontroverzie

Opozícia a bývalá prezidentka Čaputová kritizovali zákon, pretože podľa nich oslabuje procesnú obranu vlastníkov nehnuteľností a riziko predražených projektov bez riadnej kontroly. Zákon bol vetovaný pre rozsiahlo definovaný pojem strategických investícií, ktorý by mohol viesť k častým zásahom do vlastníckych práv. Napriek tomu poslanci vládnej koalície veto prelomili a nový prezident Peter Pellegrini zákon podpísal, čím nadobudol účinnosť začiatkom júla 2024.

Podľa odborníkov môže nový zákon priniesť značné úspory nákladov a umožniť rýchlejšie reagovanie na potreby trhu. Patrik Zúrik, obchodný riaditeľ zo spoločnosti M2C uviedol, že zákon by mal urýchliť povoľovacie procesy a zjednodušiť získavanie potrebných povolení. To je podľa neho výhodné pre projekty dopravnej infraštruktúry, výstavbu nemocníc, infraštruktúru pre elektromobilitu a veľké logistické centrá.

Opozícia však varuje pred možnými problémami, najmä v súvislosti s čínskymi investormi a PPP projektami, ktoré sú často predražené a neprechádzajú riadnymi súťažami. Martin Pekár zo strany PS upozornil na skúsenosti z okolitých krajín, kde čínske investície priniesli nedostavané projekty, porušenia zmlúv a výrazné prekročenia finančných rozpočtov.

Ochrana vlastníckych práv

Obavy bežných občanov, ktorí vlastnia pozemky, sú pochopiteľné. Zákon však obsahuje ustanovenia na ochranu vlastníckych práv. V prípade potreby realizácie strategického projektu majú vlastníci nárok na primeranú finančnú náhradu podľa trhových cien. Patrik Zúrik z M2C zdôraznil, že zákon stanovuje mechanizmy na riešenie prípadných sporov, aby boli práva všetkých zainteresovaných strán zabezpečené.

Nový zákon o strategických investíciách prináša významné zmeny do procesov realizácie dôležitých projektov na Slovensku. Zatiaľ čo odborníci vidia v zjednodušení a zrýchlení postupov pozitíva, prináša so sebou tiež riziká a odborníci hovoria, že má trhliny v transparentnosti. Zrejme až budúcnosť ukáže, ako sa tieto legislatívne zmeny prejavia v praxi a či skutočne prispejú k efektívnejšej realizácii strategických investícií.

ZdrojTS
Aktuálne
Prečítajte si aj