Logistické nehnuteľnosti poznáme zväčša ako zázemie pre dodávateľské reťace a miesta, kde je možné efektívne skladovať obrovské množstvá tovaru. Dnes však tieto nehnuteľnosti dokážu našej spoloćnosti poskytnúť oveľa viac. Môžu napríklad slúžiť ako zdroje udržateľnej elektrickej energie.
Debata o efektívnosti a šetrnosti logistických nehnuteľností k životnému prostrediu sa dnes začína už pred samotnou výstavbou. Zvažujú sa materiály, ktoré sa použijú, no veľký dôraz sa kladie aj na prevádzku. Z pohľadu životného cyklu totiž bude mať spotreba energií vplyv nielen na náklady ale aj na životné prostredie. Preto sa hľadajú alternatívne, udržateľné zelené zdroje energií.
Legislatíva prináša výzvy
Do úsilia o ochranu klímy však vstupujú aj legislatívne výzvy. Skladovanie prebytočnej energie, využívanie veterných turbín a ďalších podobných riešení totiž podlieha presným postupom a kontorle úradov. Spomínané veterné turbíny pri logistických centrách sú momentálne predmetom diskusií, no doteraz boli využité len vo veľmi obmedzenej miere.
Pomôcť zjednodušiť byrokratické prekážky chce iniciatíva „Power of Logistics“, teda Sila logistiky, ktorú spustila Logistics Real Estate Theme Group, patriaca do Nemeckej logistickej asociácie (BVL). V októbri 2022 si stanovila za cieľ začať pracovať na odstraňovaní týchto výziev a vytvoriť z poskytovateľov logistických služieb dlhodobých poskytovateľov udržateľnej energie. Do tejto iniciatívy sa hneď na začiatku pridala aj P3 Logistic Parks. Spolu s ďalšími účastníkmi, medzi ktorých patria okrem poskytovateľov logistických služieb a developerov aj energetické spoločnosti či prístav JadeWeserPort, chce P3 Logistic Parks spolupracovať na tom, aby sa tieto témy dostali do popredia.
Nevyužitý potenciál
Oblastí, kde je veľký priestor pre zlepšenie, je viac ako dosť. Vo všeobecnosti sa dá konštatovať, že zníženie regulačných prekážok by napríklad umožnilo a zrýchlilo certifikáciu solárnych inštalácií. Tie by dokázali zúžitkovať slnečné žiarenie a premeniť ho na milióny kilowatt hodín energie. Momentaĺne tento proces brzdia okrem zdĺhavých regulačných procesov aj samotní prevádzkovatelia energetických sietí, pretože aj pripojenie do verejnej siete je komplikované a zdĺhavé.
Situáciu podčiarkujú čísla. Na strechách všetkých nových logistických nehnuteľností v Nemecku, ktoré boli postavené medzi rokmi 2012 až 2022, sa mohlo vyprodukovať približne 2.5 TWh solárnej energie, ktorá mohla smerovať do verejnej siete. Takýto objem energie by pokryl ročnú prevádzku 800 000 domácností a ušetril zhruba 960 000 ton CO2.
„Musíme znovu objaviť našu predstavu o logistických nehnuteľnostiach. Nejde len o jednoduché sklady, ale o možné piliere energetického obratu. Čísla ukazujú zásadný potenciál. Politika musí tiež urobiť svoju časť a znížiť byrokratické prekážky. Logistický priemysel chce byť aktívnym prispievateľom k zásobovaniu zelenou energiou,“ hovorí Sönke Kewitz, Managing Director P3 Logistic Parks.
Pomôcť to môže aj rozvoju elektromobility
Ďalšou oblasťou, kde je možné videiť obrovský priestor pre ďalšie využitie potenciálu, je nabíjacia infraštruktúra pre elektromobily. Práve tá v súčasnosti limituje silnejší rozvoj elektromobilov. V logistických centrách však existuje množstvo parkovacích miest, spolu s dostatkom priestoru pre nabíjacie body. Navyše, logistické centrá sa nachádzajú v priľahlých mestských oblastiach, zväčša s výborným napojením na diaľničnú sieť. Ak sa pri plánovaní nových logistických centier architekti a projektoví manažéri zamerajú na tento aspekt, z logistických nehnuteľností sa môžu stať dôležité miesta pre rozvoj elektormobility.
Táto iniciatíva ukazuje, že logistické nehnuteľnosti môžu zásadne prispievať k budovaniu udržateľnej mobility. Svoje energetické potreby dokážu pokryť nielen samotné spoloćnosti pôsobiace v tomto sektore, ale získaná energia môže poslúžiť aj všeobecnej verejnosti, napríklad pri využití spomínanej fotovoltiky či veterných turbín.