9.7 C
Bratislava
štvrtok, 3 apríla, 2025

Slovnaft zmodernizoval vodíkovú plničku v Bratislave

Vodíková plniaca stanica v areáli Slovnaftu preešla modernizáciou a umožňuje už aj tankovanie nákladných vozidiel a autobusov.

Messer Tatragas a Slovnaft, ktorí spolu vytvorili spoločný podnik Messer Slovnaft s.r.o., zmodernizovali plničku vodíka pre autobusy a nákladné vozidlá. Teraz umožňuje plnenie vyšším tlakom 350 bar. Plničku využívajú napríklad autobusy Dopravného podniku Bratislava (DPB), ktorým sa vďaka tejto technickej inovácií predĺži dojazd o 40 %.

Tankovanie vodíkového autobusu DPB
Foto: Slovnaft

„Vodíková mobilita sa na Slovensku postupne, hoci pomaly, rozvíja a my v Messeri chceme byť aj naďalej na čele tohto procesu. Zvýšenie plniaceho tlaku z 200 na 350 bar umožňuje lepšie využitie vodíkových zásobníkov vo vozidlách. Veríme, že tento krok prispeje k ešte rýchlejšiemu rozširovaniu vodíkových technológií v doprave,“ hovorí Michal Paľa, generálny riaditeľ spoločnosti Messer Tatragas.

Podpora vodíkovej infraštruktúry na Slovensku

Slovnaft je v súčasnosti najväčším domácom producentom vodíka. Spolupráca s Messer Tatragas je pre rozvoj slovenskej vodíkovej infraštruktúry podľa Slovnaftu rozhodujúca. Slovnaft poskytuje pre plniacu stanicu priestor a zároveň je dodávateľom vodíka. Ten sa v rafinérii vyrába primárne pre vlastnú spotrebu rafinérie. Spoločný podnik Messeru a Slovnaftu – Slovnaft Messer, s.r.o zabezpečuje dodávku vodíka a jeho dočisťovanie, a zároveň operatívne riadi vodíkovú plničku vo Vlčom hrdle.

„Vysokokvalitný vodík z produkcie Slovnaftu sa osvedčil ako palivo nielen na Slovensku, ale aj v Rakúsku. V rámci mobility vidíme potenciál vodíka predovšetkým v preprave tovarov, v nákladnej alebo hromadnej doprave. Hoci aktuálne ide o vodík zo zemného plynu, už dnes rozvíjame v Slovnafte projekt na výrobu zeleného vodíka po vzore našej materskej Skupiny Mol,“ dodáva Tomáš Beseda, riaditeľ útvaru New and Sustainable Businesses SLOVNAFT, a.s. a konateľ Messer Slovnaft, s.r.o.

Mercedes-Benz GenH2 na diaľnici
Foto: Daimler Truck AG

Skupina MOL, do ktorej Slovnaft patrí, už vlani uviedla do prevádzky závod na výrobu zeleného vodíka v rafinérii Duna v Maďarsku. Zariadenie s kapacitou 10 megawattov využíva na elektrolýzu vody elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov.

Ako sa vyrába vodík v Slovnafte

Vodík vyrábaný v Slovnafte momentálne vzniká procesom parného reformingu zemného plynu, nakoľko je tento proces jeho produkcie v súčasnosti považovaný za najefektívnejší pre priemyselné a dopravné využitie. Následne Messer Slovnaft vodík upravuje na potrebnú kvalitu pre tankovanie vozidiel.

Plniaca stanica, otvorená v bratislavskom Vlčom Hrdle v roku 2022, je najvýkonnejším zariadením svojho druhu na Slovensku. Vodíkové dopravné prostriedky majú nulové emisie, tichý chod a oproti elektrickým vozidlám rýchle tankovanie a dlhší dojazd. Vodík je zároveň možné v budúcnosti vyrábať z obnoviteľných zdrojov, čo z neho robí perspektívne riešenie pre dekarbonizáciu dopravy.

Koncept pre jednoduché tankovanie vodíka

Messer Tatragas má už teraz pripravený koncept One Stop Shop, v rámci ktorého ponúkne klientom celý reťazec – od dodávky autobusov, cez vodíkovú infraštruktúru (výroba, plnenie a záložné dodávky vodíka) až po prevádzku zariadení a servis vozidiel. Koncový užívateľ tak bude mať nulové kapitálové náklady a platiť bude len za odjazdený kilometer.

„Slovensko sa stále nachádza na začiatku budovania vodíkovej infraštruktúry a my sme hrdí, že sme v tomto sektore spolu s priateľmi o Slovnaftu lídrom. Už dnes pracujeme na podpore doplnenia vodíkovej flotily DPB a riešeniach ďalšej flotily nákladných áut na západnom Slovensku ako aj na ambicióznom medzinárodnom projekte Rakúska, Maďarská a Slovenska Hydrogen Valley,“ uzatvára Paľa.

Plnička je prístupná pre motoristov po predchádzajúcej registrácii na [email protected] alebo na telefónnom čísle 0850 111 221 každý pracovný deň od 6:00 do 15:00.

Aktuálne
Prečítajte si aj