1.9 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024
46 300 1 430 18 600

Pomáhajú prémiové palivá spaľovacím motorom?

Na Slovensku sú ojazdené vozidlá stále populárne, no staršie vozidlá potrebujú špecifickú starostlivosť, aby si udržali svoj výkon a efektivitu.

Priemerný vek áut na Slovensku ďalej rastie. V roku 2022 to bolo 14,7 roka. Tento trend ovplyvňujú rôzne faktory, počnúc finančnou situáciou, cez rastúce ceny nových vozidiel až po dovozy starších áut zo zahraničia. So staršími vozidlami ale prichádzajú aj technické problémy, o ktorých mnohí vodiči často ani netušia. Jedným z nich sú karbónové usadeniny v motore, ktoré môžu ovplyvniť výkon a spotrebu paliva.

Problémové karbónové usadeniny

Prieskum agentúry Median pre spoločnosť Shell ukázal, že len polovica slovenských vodičov si uvedomuje existenciu karbónových usadenín v motore. Väčšina motoristov podľa prieskumu dbá na to, aby ich auto slúžilo čo najdlhšie, no mnohí si zároveň neuvedomujú, že práve tieto usadeniny môžu byť príčinou klesajúceho výkonu a zvýšenej spotreby paliva. Uhlíkové usadeniny sa hromadia na kľúčových častiach motora, čo znižuje efektivitu spaľovania a zvyšuje emisie.

Špinavý vstrekovač
Foto: Shell

Fungujú prémiové palivá?

Spoločnosť Shell sa dlhodobo snaží motoristom ponúknuť riešenie prostredníctvom svojich prémiových palív Shell V-Power. Tieto palivá boli vyvinuté tak, aby pri pravidelnom používaní čistili kľúčové časti motora a zbavovali ho uhlíkových usadenín. Shell tvrdí, že tento proces začína už po prvom natankovaní a tieto palivá okrem čistenia zároveň chránia motor pred tvorbou nových usadenín. Tým prispievajú k udržaniu jeho výkonu a predĺženiu životnosti.

Markéta Jakoubková, ktorá zodpovedá za kvalitu palív Shell V-Power v niekoľkých európskych krajinách, zdôrazňuje problém súvisiaci so staršími motormi. „Aj starší motor zanesený usadeninami môže dostať druhú šancu a fungovať efektívne a na plný výkon, ako keby bol nový. Je však nutné tankovať prémiové palivo, ktoré obsahuje aditíva zabezpečujúce čistenie kľúčových častí motora.“

Vývoj palív trvá 10 rokov

Palivá Shell V-Power sú výsledkom dlhoročného výskumu v technologickom centre spoločnosti Shell v Hamburgu. Tento komplexný proces vývoja trvá približne 10 rokov, pričom samotné testy zaberú 5 rokov. Shell tvrdí, že nová generácia palív dokáže už po prvom natankovaní naštartovať proces, ktorý pri pravidelnom používaní zaistí vyčistenie kľúčových častí motora od uhlíkových usadenín.

Aktuálne
Prečítajte si aj