S letným dovolenkovým obdobím a zvyšujúcim sa počtom prírodných katastrof je dôležité byť pripravený na možnosť dopravnej nehody.
Čo robiť, kedy zavolať políciu, ako správne zdokumentovať udalosť a kedy môže pomôcť havarijné poistenie? Tento článok ponúka dôležité rady pre motoristov, ako sa správať v prípade dopravnej nehody a minimalizovať jej následky.
Základom je prevencia
Nepríjemností, s ktorými sa môžeme stretnúť, je mnoho – utrhnuté spätné zrkadlo pri strete s iným vozidlom, nezvládnutá zákruta, neschopnosť okamžite reagovať a pribrzdiť, vykradnuté zaparkované auto, stret s jeleňom v plnej rýchlosti, ale aj letiaci kameň.
„Dôležité je vždy jazdiť tak, aby k poistnej udalosti vôbec nedošlo. Teda prispôsobiť jazdu stavu vozovky, predvídať situáciu na ceste, nejsť do rizika, kontrolovať rýchlosť, rešpektovať dopravné značenie, šoférovať bez použitia alkoholu, používať bezpečnostný pás, nerozptyľovať svoju pozornosť počas jazdy a podobne,“ vysvetľuje základné body Vladimír Guštafik z Business Lease Slovakia.
Pokúste sa zostať pokojní
Prvou a najdôležitejšou radou je zachovať rozvahu. Panika môže situáciu len zhoršiť. Ak je niekto zranený, poskytnite prvú pomoc a zavolajte záchrannú službu. Nové vozidlá často disponujú SOS tlačidlom systému e-Call, ktorý vás spojí priamo s tiesňovou linkou. Majte pri sebe kontakty na asistenčné služby a poistné spoločnosti.
„Je dôležité, aby ste mali kontakty, vrátane asistenčnej služby, vždy na dosah. Každá poisťovňa tiež v rámci havarijného poistenia poskytuje aj asistenčnú službu, jej rozsah závisí, samozrejme, od podmienok poistenia,“ dopĺňa Vladimír Guštafik.
Kedy volať políciu?
Podľa novej legislatívy už nie je vždy povinnosťou volať políciu, ak nedošlo k zraneniam a škoda je čisto hmotná. Musí však zároveň platiť, že nedošlo k poraneniu či usmrteniu niektorého z účastníkov poistnej udalosti, účastníci sa dohodli na zavinení a vypísali spolu tlačivo na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody. Políciu však musíte zavolať, ak došlo k poškodeniu verejného majetku alebo ak vinník nehody nie je známy. V prípade stretu s divou zverou je volanie polície povinné bez ohľadu na výšku škody.
Bez ohľadu na rozsah škody je dôležité riadne zdokumentovať nehodu. Odporúča sa nosiť v aute formulár „Záznam o nehode“, ktorý uľahčí celý proces riešenia s poisťovňou. Ak ste súčasťou operatívneho lízingu, lízingová spoločnosť môže zabezpečiť celý proces s poisťovňou.
Krádež alebo poškodenie vozidla
Ak došlo ku krádeži batožiny alebo celého vozidla, je dôležité zdokumentovať, ako bolo vozidlo zabezpečené. Štandardným zabezpečením auta dodávaným sériovo u všetkých nových vozidiel je elektronický imobilizér. U väčšiny poisťovní to postačuje v priemere do limitu hodnoty nového vozidla, teda asi 20 000 eur.
Pre drahšie vozidlá môžu poisťovne požadovať dodatočné zabezpečenie, ako alarm s plávajúcim kódom alebo GPS vyhľadávací systém. Ak bolo vozidlo poškodené neznámym vinníkom, musíte vždy privolať políciu.
Poistenie nemusí kryť všetky škody. Ak boli veci vo vozidle voľne pohodené alebo viditeľné, poisťovňa môže odmietnuť poistné plnenie. Taktiež, ak došlo k poškodeniu elektroinštalácie hlodavcami alebo ak ste boli pod vplyvom alkoholu, poisťovňa môže zamietnuť vaše nároky.