Mnohé menšie či väčšie firmny tento scenár poznajú. Potrebujú mobilitu a s ňou spojené služby, no nevedia, čo všetko zvážiť pre výber toho najlepšieho riešenia.
V tomto článku sa venujeme radám, ktoré pri tejto téme odporúčajú odborníci. Krátkodobý aj dlhodobý prenájom vozidla majú svoje plusy a mínusy. „Vždy závisí od doby a účelu, na aký vozidlo potrebujete, prípadne aj preferencií, aké pri výbere máte,“ hovorí Petra Mišovičová z Business Lease Slovakia.
Zvážte účel prenájmu
Ak firma vozidlo alebo mobilitu potrebuje pre nových zamestnancov alebo na pracovné cesty a nie všetci zamestnanci majú pridelené vlastné autá, prípadne firma realizuje časovo ohraničené projekty a školenia, ktoré si vyźadujú cestovanie, je výhodnejšie si na daný čas vybrať vozidlo v rámci krátkodobého prenájmu.
Ten sa oplatí aj v prípade, ak čakáte na objednané vozidlo. „Naše vozidlá tiež využívajú firemní klienti aj na zimné alebo letné dovolenky, predovšetkým ak potrebujú väčšie vozidlá pre viac osôb alebo s pohonom 4×4,“ hovorí Pawel Bednárčik z Businness Lease Slovensko.
Ak si firma potrebuje vozidlo prenajať na dlhšie obdobie ako jeden rok, potom je pre ňu vhodnejší operatívny lízing, teda dlhodobý prenájom, kedy využíva vozidlo po celý stanovený čas podľa vašich potrieb na služobné alebo aj súkromné účely, ak vám to firemné smernice dovoľujú.
Aká bude doba prenájmu?
Krátkodobý prenájom obvykle trvá od 1 dňa do 12 mesiacov, niekedy je to aj dlhšie. „Od dvoch rokov vyššie už odporúčame skôr operatívny lízing,“ dopĺňa Petra Mišovičová z Business Lease. Operatívny lízing trvá obvykle štyri roky, ale dá sa dohodnúť aj kratšia, či dlhšia doba. Štvorročné obdobie je ale ideálne vzhľadom na zostatkovú hodnotu vozidla, pretože tá je dôležitá pri stanovení mesačnej platby.
Cena prenájmu
V prípade operatívneho lízingu, teda dlhodobého prenájmu, je cena stanovená rovnomerne, v mesačných platbách. V nich platí klient len rozdiel medzi obstarávacou cenou a zostatkovou hodnotou vozidla, teda len reálne využitý čas, a to so všetkými službami.
„Pri prepočte za 4-ročný prenájom vozidla, čo je najčastejšia doba operatívneho lízingu, ušetrí firma v porovnaní s klasickým vlastníctvom v priemere 20-25 % na vozidlo, v porovnaní s finančným lízingom aj 30 %, a to vrátane započítania odhadu sumy z repredaja vozidla,“ vysvetľuje na príklade Petra Mišovičová.
V prípade operatívneho lízingu sa tak oplatí aj drahšie vozidlo s lepšou výbavou. Vyššia zostatková hodnota sa prejaví na priaznivejších mesačných platbách. Krátkodobý prenájom je v porovnaní s dlhodobým prenájmom drahší, výhodou je však flexibilita vrátenia vozidla.
Výber vozidla a výbavy
V prípade operatívneho lízingu, teda dlhodobého prenájmu, má klient na výber akýkoľvek model vozidla dostupný na slovenskom trhu. Hoci značku a typ vozidiel často určuje firemná politika, pri operatívnom lízingu je dobré si vyberať model a výbavu aj s ohľadom na spomínanú zostatkovú hodnotu.
Platí to aj v prípade elektromobilov. „Vzhľadom na nižšie prevádzkové náklady sú aj elektromobily nákladovo porovnateľné s klasickým pohonom. Základom je optimalizácia nabíjania a efektívne využívanie elektromobilu,“ vysvetľuje Petra Mišovičová.
Výbavu vozidla si určuje klient, dôraz treba brať na bezpečnosť aj komfort. V prípade krátkodobého prenájmu klienta trochu limituje výber značky a modelu. Business Lease má v „rent“ parku zastúpené všetky kategórie a vozidlá rôznych značiek v nadštandardných výbavách.
Minulý rok doň pribudlo 10 plug-in hybridných vozidiel a 5 čistých elektromobilov „Najobľúbenejšou kategóriou prenajímaných vozidiel je stále Škoda Octavia, najmä Octavia Combi, ale obľúbené sú aj SUV a Crossover vozidlá, napríklad Hyundai Tucson či Peugeot 3008. Výbava je pri všetkých prenajímaných vozidlách nadštandardná s ohľadom na komfort a bezpečnosť, pričom vzhľadom na veľký záujem má viac ako 80 % našej flotily automatickú prevodovku,“ dopĺňa Pawel Bednárčik.
Služby prenájmu
Rozsah služieb krátkodobého alebo dlhodobého prenájmu obvykle závisí od spoločnosti, ktorá ho poskytuje. „V Business Lease nerobíme rozdiel v rozsahu služieb, a to ani v prípade, že klient krátkodobého prenájmu nemá u nás operatívny lízing,“ hovorí Petra Mišovičová.
Prenájom vozidiel tak zahŕňa širokú škálu služieb, vrátane zákonného a havarijného poistenia, cestnú daň, slovenskú diaľničnú známku, cestnú asistenciu 24/7 v rámci celej EÚ, kompletný servis vozidla a sezónne prezutie pneumatík podľa legislatívnych požiadaviek na zimné či letné obdobie.
V prípade nehody alebo technickej poruchy vozidla je každé z vozidiel vybavené službou Business Lease Assistance 24/7, ktorá zahŕňa kompletný servis vrátane odtiahnutia, opravy a náhradnej mobility pre klienta. Rovnako sú pokryté udalosti, ako chybné natankovanie paliva, defekt, krádež alebo vandalizmus. „Aj pre klientov krátkodobého prenájmu sú k dispozícii tankovacie karty od najrenomovanejších značiek čerpacích staníc na Slovensku a v Európe, aby sme im poskytli kompletný servis počas ich cesty,“ dopĺňa Pawel Bednárčik.
Limit nájazdu
Pri prenájmoch do jedného mesiaca klient limitovaný mesačným nájazdom nie je. Nad jeden mesiac je však obvykle mesačný limit 3 000 km alebo 4 000 km, hoci sa nájdu aj firmy a jed notlivci, ktorí žiadajú vyšší limit, napríklad až 5 000 km. Vtedy je však už cena prenájmu vyššia. V prípade operatívneho lízingu dosahuje limit nájazdu počas štyroch rokov okolo 120- až 160 000 kilometrov.
Záujemca o prenájom
Operatívny lízing je záležitosťou už nielen firiem. Využívať ho môžu aj fyzické osoby. „V prípade krátkodobého prenájmu Business Lease môžu byť klientom firmy, ako aj živnostníci,“ upozorňuje Pawel Bednárčik.