Spoločnosť Prologis zverejnila svoju výročnú správu Global Supply Chain Outlook 2025, ktorá zdôrazňuje kľúčové trendy a výzvy v oblasti riadenia dodávateľských reťazcov.
Manažéri naprieč odvetviami v USA, Spojenom kráľovstve a Nemecku sa pripravujú na fenomén tzv. „polykrízy“, kombinujúci ekonomickú neistotu, meniace sa preferencie zákazníkov a klimatické výzvy. Podľa prieskumu, ktorý realizovala agentúra The Harris Poll, až 66 % respondentov pociťuje rastúci tlak na adaptabilitu svojich dodávateľských reťazcov. Hlavnými hnacími silami sú pre nich geopolitické zmeny a transformácie v energetike.
Strategická výzva v podobe dodávateľských reťazcov
Generálny riaditeľ spoločnosti Prologis Hamid R. Moghadam si myslí, že úspech spoločností bude závisieť od schopnosti predvídať zmeny a reagovať na ne. Vplyvy, ako sú inovácie a neočakávané udalosti, môžu spôsobiť zásadné zmeny v celosvetovej logistike. „Neočakávané zmeny a prevratné inovácie spôsobujú v dnešnom zložitom a prepojenom svete reťazové reakcie, ktoré môžu výrazne ovplyvniť podobu odvetvia a trvalo zmeniť globálne operácie,“ hovorí Moghadam.
Udržateľnosť sa stáva prioritou pre 85 % manažérov. Tí ju vnímajú nielen ako morálnu povinnosť, ale aj ako nástroj na zlepšenie konkurencieschopnosti. Zvyšujúci sa dôraz na ekologické riešenia vedie firmy k urýchleniu prechodu na alternatívne zdroje energie. Riaditeľka pre udržateľnosť a energetiku v Prologis Susan Uthayakumar hovorí, že firmy, ktoré dnes investujú do udržateľných riešení, budú v budúcnosti odolnejšie. Rastúce regulácie v oblasti emisií a energie nútia firmy prijímať strategické rozhodnutia na základe schopnosti plniť ekologické ciele. Takmer 80 % manažérov pritom tvrdí, že tempo zavádzania alternatívnych zdrojov energie treba urýchliť.
Budúcnosťou efektívneho riadenia je automatizácia
Významnou transformáciou vďaka automatizácii prechádzajú aj logistické operácie. Znižujú sa náklady, zlepšuje sa bezpečnosť a urýchľuje spracovanie objednávok. Podľa Martina Baláža, regionálneho riaditeľa Prologis pre strednú Európu, automatizácia prináša nielen vyššiu efektivitu, ale aj rieši nedostatok pracovnej sily. „Automatizačné riešenia významnou mierou prispievajú k efektívnejšej prevádzke – časovo, nákladovo aj priestorovo, nehovoriac o preukázateľnom znižovaní rizík pracovných úrazov. Automatizácia zvyšuje produktivitu, znižuje náklady na pracovnú silu a je schopná veľmi výrazne skrátiť dobu potrebnú na vybavenie objednávky,“ vysvetľuje Martin Baláž.
Zmeny prinášajú aj technológie umelej inteligencie (AI), ktoré umožňujú firmám predvídať vývoj na trhu a flexibilne reagovať na zmeny. AI sa uplatňuje v oblastiach, ako je predikcia dopytu či zmierňovanie rizík. Napriek jej výhodám čelí zavádzanie AI výzvam, ako sú bezpečnosť dát a zložitosť implementácie. Chris Caton, riaditeľ globálnych stratégií v Prologis, zdôrazňuje, že umelá inteligencia bude kľúčom k rýchlej adaptácii na zmeny trhu a správania spotrebiteľov, čím firmám umožní zachovať konkurencieschopnosť.
Pripravenosť na nepredvídané udalosti
Manažéri si uvedomujú, že nepredvídateľné udalosti, ako sú kybernetické útoky, obchodné vojny či klimatické katastrofy, si vyžadujú flexibilné stratégie a záložné riešenia. Menej než polovica vedúcich pracovníkov sa však cíti dostatočne pripravená na tieto výzvy, čo podčiarkuje potrebu prehodnotenia súčasných procesov riadenia rizík.
Správa Prologis Global Supply Chain Outlook 2025 predpokladá, že integrácia AI, automatizácie, cloudových riešení a technológií internetu vecí zásadne zmení spôsob riadenia dodávateľských reťazcov. Tieto inovácie umožnia firmám reagovať na trhové zmeny rýchlejšie a efektívnejšie, čím posilnia svoju pozíciu v dynamickom prostredí. Moderné technológie v kombinácii s udržateľnými stratégiami poskytnú podnikom nástroje potrebné na riešenie komplexných logistických výziev a udržanie kroku s globalizáciou trhu.