Zabezpečenie vozidla proti krádeži sa dnes dá vyreišiť mnohými spôsobmi. Ako si ale vybrať ten najúčinnejší a zároveň zabezpečiť, že bude dostatočný aj pre poisťovňu? Táto téma je v letných mesiacoch o to diskutovanejšia, že krádeže sú časté aj počas dovolenkových dní, kedy nechávame naše autá dlhšie odparkované na jednom mieste.
Počas dovoleniek totiž vo vychytených destináciách často parkujeme vozidlá v rôznych uličkách, odľahlých miestach a navyše sa k nim často niekoľko dní nevrátime, pretože si užívame oddych. Vladimír Guštafík z Business Lease Slovakia hovorí, že ponuka zabezpečovacích systémov je bohatá, nie všetky systémy ale poisťovne pri škodovej udalosti akceptujú a už vôbec netolerujú ak z vozidla zmizli predmety, ktoré ste nemali v kufri, ale boli iba tak voľne položené v interiéri.
Oplatí sa imobilizér, alarm či GPS?
Elektronický imobilizér u väčšiny poisťovní postačuje v priemere do limitu hodnoty nového vozidla, približne do 25 000 eur, tento limit sa ale môže u jednotlivých poisťovní líšiť. Pri drahších vozidlách môžu poisťovne požadovať dodatočné zabezpečenie vozidla voči krádeži. Najčastejšími možnosťami sú alarm s plávajúcim kódom alebo mechanické zabezpečenie riadiacej páky pevne spojené s karosériou vozidla. Mnohí však siahajú aj po vyhľadávacom systém na báze GPS. Vybrať si typ dodatočného zabezpečenia je možné aj v prípade, že máte auto na operatívny lízing.
Alarm predstavuje veľmi účinné a praktické riešenie. Jednoduchšie typy majú vnútorné senzory pohybu a aktivujú sa, ak vo vozidle zaznamenajú pohyb. Komplexnejšie alarmy sú vybavené senzormi náklonu alebo pohybu. Vladimír Guštafík hovorí, že alarm predstavuje z hľadiska ceny a stupňa ochrany veľmi dobré riešenie. Jeho výhodou je aj to, že zlodej musí konať rýchlo a obvykle vtedy urobí aj najviac chýb.
Účinnými spôsobmi zabezpečenia ochrany sú aj vyhľadávacie systémy na báze GPS. Páchateľ totiž často nevie zistiť, či sa sa vo vozidle vôbec nachádzajú a ich zneškodnenie tiež nie je jednoduché. Avšak, sú aj drahšie. Jednak na vstupnej investícii alebo aj v rámci mesačných poplatkov za prenos dát či „stráženie“.
Zabezpečenie vozidla proti krádeži, ktoré vyšlo z módy
Kým GPS systémy kradnuté auto lokalizujú, vyhľadávacie systémy na báze GSM sú už pomerne neúčinné. Dôvodom je, že rušičky GSM signálu sú dnes legálne bežne dostupné. Pri tzv. tajnom vypínači hrozí, že jeho polohu skúsený zlodej zistí podľa pohybov vodiča pri štartovaní alebo opúšťaní vozidla. Zároveň nie je príliš veľa miest, kde by sa vypínač dal umiestniť tak, aby skúsený zlodej neodhalil jeho polohu v priebehu niekoľkých minút.
Svoje obdobie slávy má za sebou aj páka na volant, ktorá nie je spojená s karosériou vozidla. Kedysi mohla byť pre zlodejov odstrašujúcou prekážkou, dnes však už má skôr okrasnú funkciu. Vladimír Guštafík upozorňuje, že pre jej ľahké prekonanie ju už neakceptujú ani poisťovne. Svoju mieru úspešnosti môže mať pieskovanie alebo leptanie, prípadne iné označovanie skiel. Ak by totiž
zlodeji chceli vozidlo legalizovať, označené sklá im zvyšujú náklady. Na druhej strane, väčšina vozidiel sa kradne na náhradné diely, preto tento spôsob ochrany nemusí byť pre zlodejov odradzujúci.
Interiér nie je trezor
Nedá sa povedať, ktoré zabezpečenie vozidla proti krádeži považujú poisťovne za najúčinnejšie, platí ale, že čím viac viac druhov zabezpečenia máte, tým ťažšie je vozidlo ukradnúť. Takisto platí, že ani to najlepšie zabezpečenie vám nepomôže, ak ho po opustení vozidla zabudnete aktivovať. V súčasnosti sú systémy diaľkového ovládania odomykania a zamykania vozidla alebo bezkľúčové systémy v podstate štandardom. O to viac sa odporúča si po zamknutí vozidla skontrolovať, či je vozidlo skutočne zamknuté. Zlodeji totiž často používajú rušičky signálu kľúča, kvôli ktorým sa auto nezamkne a oni majú voľný pístup k vašim veciam.
Vozidlo by ste nemali nechávať na odľahlých, opustených miestach, kde majú zlodeji dostatok času a priestoru na svoju „činnosť“. Len tak voľne v interiéri by ste nemali nechávať akékoľvek veci, nehovoriac o drahých veciach, ktoré pre zločincov pôsobia ako magnet. Navyše, expert z Business Lease Slovakia upozorňuje, že poisťovňa odmietne poistné plnenie, ak dôjde k odcudzeniu vecí, ktoré nie sú pevne spojené s vozidlom alebo odložené v batožinovom priestore.
Čo robiť, ak vám ukradnú auto?
Ak napriek vašej maximálnej snahe aj tak príde ku krádeži vozidla, bez ohľadu na to, či ide o súkromné, firemné, alebo auto na operatívny lízing, okamžite treba volať políciu. Ďalší postup je nasledovný: ak je vozidlo vaše či služobné v majetku firmy, je potrebné čo najskôr kontaktovať poisťovňu a začať proces riešenia poistnej udalosti.
Ten zahŕňa množstvo administratívnych úkonov, od písomného hlásenia poistnej udalosti, cez vyplnenie dotazníka o krádeži, odovzdanie kľúčov a všetkých ovládačov zabezpečovacích zariadení poisťovni, až po odhlásenie vozidla z evidencie a prípadné iné kroky požadované poisťovňou. Ak je vozidlo na operatívny lízing, Vladimír Guštafík hovorí, že treba čo najskôr kontaktovať lízingovú spoločnosť. Tá sa postará o všetku administratívu a dorieši ju namiesto klienta.